(Pozn: Foto dodáno z archivu TO Manitoba)

Josef KALENSKÝ
Josef Kalenský se narodil v Lískovicích č.p. 3 dne 17.2.1915. Údaj o jeho narození je zapsán v lískovické matrice uložené dnes na obecním úřadě v Ostroměři. Sloužil v čsl. armádě u letectva.

Po odchodu za hranice v roce 1939 byl od léta 1940 zařazen v britském letectvu RAF v čs. bombardovací peruti 311 v hodnosti Sgt. (rotmistra). Účastnil se řady náletů britských bombardérů na německá města. Při náletu a bombardování zbrojařského koncernu Krupp v Essenu byl jeho letoun Wellington KX-Z-Z8836 zasažen protiletadlovým dělostřelectvem a poškozen.

Při návratu na základnu v Anglii začal nad Holandskem letoun hořet a celá posádka v počtu 6 mužů uhořela. Spolu s ním havárii nepřežili letci: J. Hrdina, K. Kodeš, J. Peprníček, J. Politzer, a velitel letounu F/O Karel Rychnovský.

Stalo se tak dne 11.6.1942

Všichni jsou pohřbeni na válečném hřbitově Bergen-op-Zoom, odd. 31-A, společný hrob 5/6 v Holandsku.

Josef Kalenský je uveden s fotografií v knize "Mnozí nedoletěli" vydané v roce 1989

Ve vojenské rehabilitaci vojáků západního odboje ve 2. světové válce a za položení života v boji proti nepříteli byl rozkazem ministra obrany ČSFR č. 0103 dne 1. června 1991 mimořádně jmenován do hodnosti:

"plukovník in memoriam".
[Index] [Úvod] [V.Kyselo] [J.Kalenský] [V.Veselý] [A.Hochmal] [S.Janouch] [K.Knaifl] [E.Veselý] [K.Hančil] [J.Morch] [J.Plášil] [R.Holeček] [S.Velich] [O.Šubrt] [A.Vašátko] [Doslov]

Copyright © Jan Josef ŠAFAŘÍK